سیاست‌های احیاء و توسعه گیور

تعداد دفعات مشاهده این مطلب: 2005

راه توسعه و آباداني روستاي چون بهشت گيور چيست؟

برخی پیش‌بینی‌های آب و هوایی حکایت از آن دارد که ممکن است خشکسالی‌ها تا چندین سال دیگر ادامه یابد. این بدان معناست که در سال‌های پیش رو دیگر امیدی به رونق کشاورزی در گیور و بسیاری از مناطق کویری کشور نیست.

خط مشی‌های توسعه اشتغال و کارآفرینی

نویسنده: مهندس ملکي‌فر

 

کشور ما و خاصه استان ما ـ سمنان ـ و خاص الخاص روستای چون بهشت ما به دلیل کم‌آبی بی‌رمق شده است. علاوه بر این، برخی پیش‌بینی‌های آب و هوایی حکایت از آن دارد که ممکن است خشکسالی‌ها تا چندین سال دیگر ادامه یابد. این بدان معناست که در سال‌های پیش رو دیگر امیدی به رونق کشاورزی در گیور و بسیاری از مناطق کویری کشور نیست. در این شرایط، یک گزینه این است که ناامیدانه دست روی دست بگذاریم و شاهد مرگ آرام زادگاه زیبایمان باشیم. البته بعید است که کسی هوادار این گزینه‌ی امیدسوز باشد. گزینه‌ی دیگر ـ و درست ـ آن است که راه دیگر برای توسعه و آبادانی گیور انتخاب کنیم. این گزینه خود شامل 2 راهکار است که دست کم باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنیم. راهکار نخست این است که گیور را به یک "روستای فرهنگی" همچون قلعه بالا بدل کنیم. برای اینکه گیور به یک روستای فرهنگی تبدیل شود، یا باید آن را به یک روستای توریستی بدل کنیم، و یا باید بتوانیم انواعی از صنایع دستی ـ مثلاً فرش و گلیم یا لباس‌های محلی ـ را تولید ننماییم. تبدیل گیور به یک روستای توریستی، مناسب‌ترین راه توسعه و آبادانی گیور است که البته نیاز به تغییراتی در معماری و منظره‌ی گیور دارد. این تغییرات در دو هم‌اندیشی توسعه‌ی گیور، که سال گذشته در حسینیه‌ی گیور برگزار شد، با جزئیات تمام مورد بحث و بررسی قرار گرفت، و همه‌ی شما کم و بیش از آن‌ها آگاه هستید. تولید صنایع دستی در گیور زمینه ندارد؛ چرا که این کار نیازمند نیروهای جوان مشتاق و ماهر است. چنین نیروهایی در گیور وجود ندارند.

راهکار دوم، راه‌اندازی یک کارخانه‌ی کوچک در گیور است؛ کارخانه‌ای که حداقل بتواند 20 تا 30 شغل برای جوانان ایجاد نماید. اگر همشهری‌های عزیزمان ـ از ساکنین و غیر ساکنین ـ همت کنند، می‌توان این کارخانه را در قالب یک "شرکت تعاونی" ایجاد کرد. و چون دولت به شدت از شرکت‌های تعاونی حمایت می‌کند، این راه‌حل خیلی زود جواب می‌دهد. این کارخانه را باید طوری طراحی کرد که در آینده قابل گسترش باشد، و بتواند تا 50 شغل ایجاد کند. با توجه به جمعیت قابل توجه گیوری‌ها در شهرهای مختلف، و به شرط مشارکت درصد کمی از آن‌ها، ایجاد 50 شغل کارخانه‌ای هدفی دور از دسترس نیست، تا جایی که می‌توان ظرف 2 تا 3 سال به این هدف جامه‌ی عمل پوشید. به نظر می‌رسد که اگر امکان اشتغال در گیور فراهم شود، خیلی از جوانان ما که در شهرها پراکنده شده‌اند، با میل و رغبت دوباره به زادگاه خود باز گردند، و روستای چون بهشت ما زندگی را از سر بگیرد. در شرایط بحرانی فعلی از هیات مدیره‌ی بنیاد توسعه‌ی گیور انتظار می‌رود که آستین همت را بالا بزند، و هرچه زودتر بررسی و مطالعه در این زمینه را آغاز نماید. اعضای خوش‌فکر، دلسوز، و بلند همت هیات مدیره‌ی بنیاد، در صورتی که جداً تصمیم بگیرند، به سهولت می‌توانند این پروژه را عملی کنند ـ مطمئن باشید که مشکل از این پروژه، پول و سرمایه نیست، بلکه پیدا کردن یک ایده‌ی تولیدی مناسب است که در گیور جواب بدهد. نکته‌ی کلیدی آن است که برای پیدا کردن این ایده همه ـ به ویژه جوانان خوش‌فکر ما ـ باید تلاش کنند. اگر احیاناً شما ایده‌ای برای این منظور دارید، می‌توانید آن را در اختیار هیات مدیره‌ی بنیاد قرار دهید. همچنین می‌توانید ایده‌ی خود را از طریق ایمیل برای این سایت بفرستید تا به نام خود شما در سایت ثبت شود و به برای اظهار نظر به اطلاع همه‌ی همشهریان عزیزمان برسد.

خداوند یار و یاورتان باد.